SEOPi
Bursa SEO

Markalaşma » Marka Tescil

Marka Tescil - SEOpi

Bursa SEOpi firması ile marka tescil işlemlerini, web seo tecrübemizle birleştirerek gerçekleştirmekteyiz.

 
Marka Tescil
Marka Tescil
 

Marka Tescili Nasıl Yapılır 2018

2018 yılı uygulamalarına göre Marka tescili nasıl yapılır anlatılmıştır. Marka tescilinin toplum arasındaki yaygın kullanımı isim tescili dir. Makalemizi isim tescili nasıl yapılır şeklinde değerlendirebilirsiniz.

Marka Tescil veya Marka Tescili Nedir ?

Marka Tescil, markalaşmanız için uygulanan kanuni başvuru ve inceleme süreçlerinin bir bütünüdür. Tescilli markanın başkası tarafından kullanılmasının önüne geçmenin tek yolu markanızı sınai mülkiyet kanununa göre tescillemektir. Başvuru sürecinde maddi kayıplara uğramamanız için TPE Marka vekili unvanını kazanmış kişilerle çalışmanızı öneririz.

Marka süreçleri maliyetli ve bol itirazlı olduğu için bir marka uzmanıyla çalışmanızı öneririz. Marka vekili ilk başvuruda sizi yönlendirerek nasıl bir isme başvuru yapmanız gerektiği konusunda detaylı bilgi verecektir. Marka vekili kanuni olarak suçlu duruma düşmemenizi sağlarken, risklerinizi minimize etmenizi sağlayacaktır. Marka için yapacağınız yatırımların (reklam, tabela, web tasarımı, Logo, broşür vs..) ve zamanınızın boşa gitmemesi için Marka vekili gereklidir. Üstelik sürekli markanızı değiştirmek müşterilerinizin güvenini sarsacaktır. 

 
Marka Tescili
Marka Tescil Uzmanı
 

Marka Tescil İşlemleri için Bursa SEO ile Çalışın

İşi Uzmanına Bırakın, Bursa SEO markanızı yaratsın

Marka Tescilinden önce dikkat etmeniz gereken ve hiçbir yerde bulamayacağınız, bir bilgiyi mail adresinize gönderelim mi?

1. Marka Tescil İşlemleri Nelerdir

Marka sorgulama > Marka başvuru > Marka inceleme > Marka yayınlama > Marka itiraz > Marka itiraza karşı görüş > Marka karara itiraz > Karara itiraza karşı görüş > YİDK > Marka Tescil

2. Marka Tescili için Nereye Başvurulur ?

3. Marka Tescil Başvurusu için Gerekli Evraklar

Hızlı ve ucuz başvuru için elektronik imza gerekmektedir. Belirli formatta marka logosuna ait bir görsel ve marka başvurusu işlem ücretinin yatırıldığına dair dekont kodu gereklidir. Marka vekili aracılığı ile başvuruyorsanız, elektronik imza yerine marka vekiline vekaletname vermeniz gerekmektedir. 10 yıl sonra markanızı yenilemek istediğinizde vekilinizi aramak yerine işlemlerinizi kendiniz takip etmenizi öneririz. Bu sebeple bir vekilin kontrolünde kendi elektronik imzanızla başvurmanız daha iyi olacaktır. Marka tescil yenileme TPE tarafından yapılmaktadır. Elektronik imzanız yok ise yine elektronik ortamda marka tescil başvuru formu doldurularak TPE ye gönderilir, ama maliyeti daha yüksektir.

4. Marka Sorgulama

Marka başvurusundan önce kesinlikle bir marka vekili ile çalışarak marka sorgulaması yapınız. Aksi halde tüm emekleriniz boşa gider. Kanunlara göre marka ihlali yapmadan başvuruyu gerçekleştirirseniz başarılı sonuç alabilirsiniz. Marka başvuruları itiraz gelmesi halinde 1 yılı geçkin sürede değerlendirilmektedir.

5. Marka Başvurusu

Marka başvurusu elektronik ortamda marka sınıfları seçilerek yapılır. İlk başta başvurunuzun şekli incelemesi yapılır. Eksiklik varsa size bildirilir. 2 ay içerisinde şekli eksiklikleri tamamlamak zorundasınız. Marka başvurusundan sonra yurtdışı marka başvurusu için 6 aylık Rüçhan hakkınız bulunmaktadır. Rüçhan hakkı süresince markanız korunur, 6 ay içerisinde kimse o isme başvuru yapamaz öncelik sizindir. Bir tek sizin rüçhan tarihinden önceki başvurular geçerlidir. Sizin rüçhan tarihinizden sonraki başvurular geçersizdir. 

5a. Marka Tescil Sınıfları

Marka tescil sınıflarını markanız ile yapacağınız faaliyetlere göre seçilir. Marka sınıflarının seçiminde yine marka uzmanına danışmanız gerekmektedir. Yanlış sınıf başvurusu gereksiz zaman ve para kaybına yol açar. Doğru sınıfta başvuru yapamazsanız tescilli markanın farklı şekilde kullanılması durumu ortaya çıkar. Genelde ticari satış yapanlar için 35. sınıf uygundur ve emtia listesi /eşya listesi düzenlenmelidir.

6. Marka İnceleme

Markanız Türk patent ve marka kurumunun, marka uzmanları tarafından incelenir. Marka vekilinizin yaptığı gibi markanızın başka markaları ihlal edip etmediği kontrol edilir. Markalarda benzerlik ve iltibas incelenir.

7. Marka Yayınlama

Markanız inceleme işlemini başarıyla geçerse yayınlanır. Markanızın kapsamından bazı sınıflar çıkarılıp kısmi şekilde yayınlanabilir. Hatta hiçte yayınlanmayabilir. Markanız 2 ay süresince itiraza çıkarılır.

8. Marka İtiraz

Diğer marka sahipleri marka bültenlerini takip ederek ihlalleri incelerler. Gerekli sebeplerini ortaya koyarak markanıza itiraz edilebilir. Eğer markanıza itiraz edilirse burada itiraza kaşı görüş hazırlamak için yine bir profesyonelle çalışmanız gerekecektir. Kanunlara ve usule uygun bir şekilde itiraza cevap verilmelidir. İtiraza cevap için 1 ay süreniz vardır.


Marka itiraz değerlendirme süreci uzun olabilir, yoğunluğa bağlıdır. TPE marka uzmanı itirazı reddetse de, karşı tarafın tekrar karara itiraz etme hakkı vardır. Yeni delillerle sizde karşı görüş oluşturmalısınız. Yine bir marka vekilinden destek almalısınız. Yidk, yeniden inceleme ve değerlendirme kurulu itirazları değerlendirir.

9. Marka Tescil Belgesi

Yidk itirazları reddederse markanız tescil olur. Marka tescil ücretini yatırırsanız marka tescil belgesinin sahibi olursunuz. İtiraz sahibinin hala itiraz hakkı bulunmaktadır. Yidk'nın kararına itiraz için 2 ay içerisinde ihtisas mahkemesine başvurabilir. Marka Tescil belgesini aldıktan sonra markanızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. On yılda bir markanızı yenilemeniz gerekir.

10. Marka İşlem Ücretleri

2018 yılı marka işlem ücreti, E imza ile yapılan başvurularda 1 sınıf için 240 TL dir. Başvuracağınız her bir sınıf için ek 240 TL ödeme yapmalısınız. Markanız tescil olana kadar ek bir ücret ödemezsiniz. Marka tescil kesinleştiğinde marka tescil belgesi için 660 TL ödersiniz. 10 yıl sonrada marka yenileme ücreti ödenir. 2018 yılı marka yenileme ücreti 840 TL dir. Markanız için risk doğuran markalara itiraz için 130TL ücret ödenir. Eğer itirazınız reddolur ve tekrar karara itiraz etmek isterseniz 350 TL ödemek zorundasınız. Uluslararası marka tescil ücretleri farklılık göstermektedir. Fakat Kosgeb'in uluslararası marka tescil işlemleri için teşviklerinden faydalanabilirsiniz.

11. İsim Tescil Sorgulama

Düzenli olarak markanızı korumak için bültenlerin takibi gerekmektedir. Yine bir marka uzmanı sizin yerinize markanızı korumak için düzenli olarak takip yapıp, TPE'ye itiraz edebilir. Aylık marka koruma hizmetini Bursa SEO firmasından alabilirsiniz.

# Marka Tescil Firmaları Bursa # Marka Tescil İşlemleri # Marka Tescil Uzmanı # Marka Tescil Aşamaları # Marka Tescil Hakları Hukuku   # Marka Tescili # Marka Tescil Başvurusu # Bursa Marka Tescil # TPE Marka Tescil Başvurusu